17 Ekim 2014 Cuma

aktarma

Geçişin çiçekleri arsız açar her gece ismimin kuytusunda, görmezden gelirim de rahat bırakmaz yakamı. Ve ben  en çok geçişleri severim yine de. Karanlıktan aydınlığa, yalnızlıktan yalnızlığa, felsefeden edebiyata, edebiyattan halı sahaya..

Vazgeçişler, umutsuzluğa kapılmalar, bir nihilizm akıntısında sürüklenmeler, yine de boğulana kadar yüzmeler..
Hayat olağan devridaimini aksatmadan yapıyor. Peki sen neler yapıyorsun ?
Umutsuz aşklarda yoğrulup mükemmel aşık aramaya başlıyorsun. Ne zamandan beri ele çamur değmeden testiler yapılıyor söylesene bana ? Bileğe kuvvet diyip harika aşklar yaratabilirsin oysa. Zaman kaybetmeden bir şeyler inşa edebilirsin.
Basit hatalar ağır bedeller tahsil ediyor bizlere, kabul. Olsun, yanlış hesapların düşürdüğü omuzların ardından y görünmez mi palamut ağaçları, parkta yakalamaç oynayan çocuklar ? Görünür tabii, görünmez deme hemen. Düşün bi, o zaman bir başka güzel olmaz mı geçişler.
Dur hele, otur bir soluklan , al çayını eline, şeker de orada duruyor. Söyle şimdi, bahardan kışa/kıştan bahara, Leyla'dan Necla'ya/Ahmet'ten Mehmet'e, evden sokağa sokaktan bara, rakıdan biraya biradan şaraba, şaraptan yıllara.. geçsen, geçsem, geçsek ? Kavranmaz mı yalıtılmışlık o zaman. İkonoklastk bıdıbıdılar uyuşturmasın beyin hücrelerini. Şşş.. sessiz olursan birilerinin geçişte olacağını duyacaksın sen de.

Geçmiş'lerdeki kayboluşta bulunan avuntu, kayıp zaman'a yenilgidir yalnızca.
Hikaye anlatıyorsun Emilia deme. Olur, bal gibi de olur. Hangisi yeni ki yaşanmışlıkların ? Herhangi bir kıyıda bilmemiş miydik ? Öğrenmemiş miydik ? Tanımamış mıydık ? Eğer ki ezer geçersen, hiç olurlar! Öyleyse nedir bu şaşkınlık, umutsuzluk, vazgeçmişlik, kararsızlık, korku ??
Hadi ama, bir şeyler avuçluyor bizi, sürüklüyor tik taklarında. Biri kaçıyorsa biri mutlaka kovalıyor, zamana kayıp düşmeyelim, dizimiz kanar, canımız acır mazallah!

Ne diyordum, heh;
"Geç, dönme ama bil!"

8 yorum:

 1. çok sevdim..
  geçişlere bırakmalı kendini.. biraz sessiz olup onu duyumsamalı..
  bir devinime eş olmalı hayat hep yerinde saymayan, hep kendini yenileyen..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yenilenmek gerek Sevgili Bahar. Yapabilsek bir de.

   Sil
 2. Yeni takipçiniz olduğumu belirtmek isterim. Her kayboluş, yeni bir umuda merhaba demektir. İnsanın yaşanmışlıkları geride bırakıp, yeni yaşam çağrısı yapması gerek. Bu yüzden insan hayatı için en önemli unsur Umut'tur. Yeniden birşeyler yapmak, yeni fikirlerden hayaller kurmak,istediklerini gerçekleştirmek ve yeni bir yol çizmek umudun içindedir. Yenilgilerden sonra yeni bir gelecek kurmak uzun sürer ama 'Umut, her zaman zaferden daha değerlidir'..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hoşgeldiniz efendim. Hemen ben de uğrayacağım sizin oralara.
   Söyledikleriniz o kadar güzel ki. Eski bir yazım fakat bu. Bir zamanları hatırlamak için aktardım yalnızca. Yenilgiler çok yoruyor bilirsiniz ki.

   Sil
  2. Teşekkürler, hoşbulduk:) Yeni olduğum için, yazının eski olduğunu bilmiyordum, henüz eski yazılarınızı okuyamadım:) Herhangi bir blogum yok ve herhangi bir blogta yazar da değilim, O yüzden uğramanız gereken herhangi bir yer yok:) herşeye rağmen yazınız çok hoş..

   Sil
  3. Hehe, evet onu fark ettim.
   Teşekkür ediyorum o zaman ben de.

   Sil