29 Aralık 2011 Perşembe

Digital picture

Geçenlerde okul projesi için arkadaşım fotoğraflarımı çekmek ve portre olarak resmimi yapmak istediğini söyledi. Bir resmi de bir mekan içerisinde farklı objeler katarak çizeceğini bunun da galeriye gideceğini söyledi. Son zamanlarda modelleri olmam için kapımı çalan insan sayısı fazla. Üstelik hiç modellik yapmadığımı, benden model olmayacağını defalarca söylememe rağmen. Yine de her birine elimden geldiğince yardım etmek istediğim için oturup kimler modeller olmak için yardım edebilir diye çoğunlukla tecrübeli arkadaşlarıma bakıyorum. Onca hatunun/adamın aksine, digital fotoğraf makinasıyla dolu fotoğraflarım olsun istemiyorum. Ego fışkırmış kareler gibi geliyor bana. Bu yüzden hiçbir zaman o karelerin içerisinde olmak tercihim olmayacak.

Ama resim bambaşka. Çıplak görüyorsun. Teknoloji ile değil kendi renklerin ile oynama yapıyorsun. Elimde Artist dergisinin kasım/aralık sayısı var. Yağlı boya ile Deniz Sağdıç'a yer vermiş bir kısmında. O resmi bulamasam da başka bir resmini yayınlamak istiyorum.
  

Sizce de fotoğraftan katbekat iyi değil mi ? Bir fotoğraf makinasının çıkardığı işten daha yaratıcı geliyor bana. Bunu da çok beğendim. Belki blog resmim yapabilirim.


Yarın bir gün iyi bir sanatçı olursa, tarihe not düşülsün;
Adımı sanımı bilmeden -benim biraz önce yukarıdaki resme yaptığım gibi- resmime bakıp "demek henüz öğrenciyken yaptığın o çalışma buydu, model kimdi peki?" dedirtemediğim için, seni reddettiğim güne lanet edeceğim.

Son olarak, tuval üzerine yapılmış her çalışmayı, film banyolarına yeğlerim. Bu fotoğraf çekmeyi sevmediğim anlamına gelmez ama.

İlk defa böyle bir yazı yazdım. Martılar falan..

7 yorum:

 1. kesinlikle daha iyi!
  ben de yapabilmeyi kendi çapımda deniyorum ama zor zanaat... hayranım yeteneği olanlara...

  YanıtlaSil
 2. Mati; gerçekten öyle :)
  Nini; Yeteneğin olmasa kesinlikle yeltenmezdin, eminim çıkardığın işler çok iyidir. Eğer mümkünse herhangi bir çalışmanı görmek isterim. Bloğunda paylaşabilirsin mesela?

  YanıtlaSil
 3. bencede çok iyi bir resim makinadan bölesi çıkamaz çıkara ama kaç resimde bir ne kadar beklersin uğraşırsın neyse ben seni takibe aldım ayrıca acemi bir blog yazarıyım desteğini bekliyorum

  http://www.domainsiz.net

  YanıtlaSil
 4. Resim büyülüdür, resim zordur.. Yaparken kendinden geçirir, bittiğinde tüm duyguların kağıttadır, tamamen duru hissedersin :)

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten öyle sevgili francesca mckennitt.
  Bu yorumdan senin de resim yaptığın çıkarımını yapabilir miyiz?

  YanıtlaSil